
Automatizált otthon
Egy okosotthon számtalan különböző funkcióval és automatizációval rendelkezhet és a technológia fejlődésével ezek napról napra bővülnek. Ezen az oldalon ezért csak néhány alapvető okosotthon funkciót és megoldást mutatok be, melyek betekintést nyújtanak az okosotthon világba.
Okos megoldások egy automatizált otthonban
Gondolkodj világítási képekben
Otthonod megvilágítása a szükségessége mellett egyedi hangulatot kölcsönözhet mindennapjaidnak. A hagyományos világítási rendszereket (egy lámpatest, egy kapcsoló szobánként) egyre inkább felváltják a modern megoldások, melyek az egyes helyiségek funkciójához igazodó világítási képeket biztosítanak. Egy ma divatos egylégterű nappali-étkező-konyha kialakításban már az ott végzendő tevékenységeinkhez igazodó világítási képekben érdemes gondolkodni, pl. főzéskor a konyharész és a munkapult megvilágítása legfontosabb, de a nappali részben is kellemes hangulatot kölcsönöz egy tompított háttérvilágítás, aztán vacsorakor az étkezőasztal kapja az erősebb helyi fényeket, míg a konyhában lejjebb lehet venni az fényerőt. Mindez automatizálva, részünkről csak egy-egy funkció kiválasztását jelenti, a rendszer pedig elvégzi az előre konfigurált módnak megfelelő beállításokat.


Téli-nyári üzemmód és biztonság
Egy jól kialakított árnyékolási rendszer nyáron védi az épületet a túlzott felmelegedéstől, télen beengedi a melengető napsugarakat, mindezt teljesen automatikusan a háttérben teszi, figyelve az egyes helyiségek hőmérsékletére. Nyári üzemmódban a rendszer első sorban árnyékolással igyekszik hűvösen tartani az ingatlant és csak akkor indítja a klimatizálási rendszert, ha az már szükséges a beállított hőmérséklet tartásához, ezzel a megoldással jelentős hűtési megtakarítás érhető el. Az árnyékolási megoldások a biztonsági rendszer kiegészítései is, védik az épület nyílászáróit, megnehezítik a behatolást. Távollétünk esetén -egy nyaralás mód bekapcsolásával- mozgásuk az otthon tartózkodás illúzióját keltheti.
Öntanuló hőmérséklet szabályozás
Okosotthonod a megfelelő hőmérsékleten tartja az épületet, a fűtési rendszer, az árnyékolás és a légkondicionálás összehangolt vezérlésével. A rendszer felismeri, hogy mikor nyerhet energiát a napsugárzásból, mellyel kiegészítheti az épület fűtési igényét, illetve először az árnyékolással igyekszik csökkenteni a felmelegedést, mielőtt bekapcsolná a légkondíciónálást. Mindezt öntanuló módon, úgy, hogy a rendszer folyamatosan figyeli és tanulja az épület fűtéséhez és hűtéséhez szükséges energia igényt és időintervallumot. A fűtési rendszerbe távolról is beavatkozhatsz, ha hosszabb időre elutazol érdemes lejjebb venni a hőmérsékletet és a hazaérkezés előtt visszaállítani a normál üzemmódba, de mindezt a naptárad alapján, akár automatikusan is el tudja látni az okosotthon rendszer.


Friss otthoni levegő
A megfelelő életkörülmények feltétele a kifogástalan levegőminőség biztosítása környezetünkben. Ehhez ma már többféle épületgépészeti megoldás elérhető, legismertebbek talán a hővisszanyerős szellőztető rendszerek. Számos gyártó kínál már okosotthon illesztési lehetőséget, amellyel a szellőztető rendszer képes együttműködni okosotthonoddal.
Figyelmeztetés és beavatkozás
Okos szenzorokkal otthonod különböző területeiről kaphatsz figyelmeztető értesítéseket és bizonyos esetekben a rendszer automatikusan beavatkozhat a károk megelőzése érdekében. Vízszivárgás észlelése esetén az értesítés mellett a rendszer képes lehet jóváhagyásunkkal elzárni a vizcsatlakozást.


Szórakozás extra funkciókkal
Egy multiroom audio rendszer már önmagában is számos lehetőséget kínál, kezdve azzal, hogy a különböző szobákban más-más zenét hallgass, vagy hogy a kiválasztott zene szobáról-szobára kövessen az otthonodban. De ha mindezt, egy okosotthon rendszerbe integrálva használod a lehetőségek kibővülnek. A legkülönbözőbb értesítések, a csengetés, mind megszólaltathatóak a központi rendszeren keresztül, vagy riasztás esetén akár teljes hangerőn szólhat a zene, felhívva a környezeted figyelmét.
Egyszerű okosotthon eszközök
Az okosotthonnal való ismerkedés előszobája.
Okos izzók
Néhány okos izzó vásárlásával megismerjük az ezekben rejlő lehetőségeket. Tevékenységünkhöz igazíthatjuk a világítás erősségét, hangulatunkhoz különböző színárnyalatokat állíthatunk be.
Nyitásérzékelők
Néhány parányi nyitásérzékelő elhelyezésével értesítést kaphatsz távozáskor a nyitva felejtett ablakról, ajtóról. De hasznos funkció lehet, ha bizonyos idő után figyelmeztet a nyitott ajtóra-ablakra, télen ne fűtsük az utcát, nyáron ne engedjük be a forróságot.
Okos csengő
Távollétedben értesülhetsz, ha becsenget a postás vagy a futár. De akár beszélhetsz is vele, hogy mi legyen a küldeménnyel. Ha ismerős érkezik, akár be is engedheted az okos zárad segítségével, hogy ne kint kelljen várnia míg hazaérsz.
Mozgásérzékelők
A lakás egyes pontjain elhelyezve, a mozgásunkhoz különböző funkciókat rendelhetünk, amely alapján felkapcsolódik egy okosizzó..
Okos dugaljak
A legegyszerűbben telepíthető okos dugaljakkal is számos funkciót érhetünk el, melyek megkönnyíthetik hétköznapjainkat. Gondolj a bedugva felejtett vasalóra, mely bizonyos idő után figyelmeztethet és akár távol ki is kapcsolhatod.
Vízérzékelő
Elhelyezve a mosógép, mosogatógép közelében, értesítést kapsz, ha csőtörés vagy valamilyen meghibásodás miatt víz kerül a padlóra, így elkerülhető a nagyobb baj.
Okos zár
Nincs többé kulcs keresgélés, és a bejárónőnek, bébiszitternek sem kell kulcsot adni. Emellett értesülünk, hogy ki mikor érkezett vagy hagyta el otthonunkat.
Gyakran Ismételt Kérdések
Építkezést, felújítást tervezek. Hogyan induljak el?
Már a tervezés fázisában érdemes szakemberhez fordulni és egy konzultáció alkalmával átbeszélni a folyamatot. Új építés esetén érdemes a különböző szakágak képviselőivel (épületgépész, villanyszerelő, belsőépítész) is közösen átbeszélni a megrendelői igényeket és összehangoltan együttműködni már a tervezés szakaszában.
Miért hasznos okosotthon szakértővel konzultálni?
A szakember segít eligazodni az épületautomatizálási és okosotthon megoldások között. Gyakorlati tapasztalatai alapján segít az elképzelésekhez leginkább megfelelő rendszerek és eszközök kiválasztásában.
Vezetékes vagy vezeték nélküli rendszert válasszak?
Mindkét megoldásnak megvannak az előnyei és hátrányai is, melyeket érdemes végiggondolni. Egy szakszerűen bekábelezett épületben szinte észrevétlenül megbújik az okosotthon rendszer, a szenzorok és aktorok elrejthetőek. Viszont helyük utólag nem, vagy csak nehézkesen módosítható, miközben egy vezeték nélküli rendszernél az eszközök könnyedén áthelyezhetőek. Ezzel szemben hátrány, hogy a vezetéknélküli eszközök többnyire elemmel vagy akkumulátorral működnek, melyek cseréjéről, töltéséről időnként gondoskodni kell. Újépítésű ingatlan esetén a vezetékes rendszer kiépítése jól kivitelezhető, régi épület felújításánál mérlegelendő, hogy megoldható e a kábelezés. Utólagos okosításnál már egyértelműen csak a vezeték nélküli megoldások jöhetnek számításba.
Alapvetően a kétfajta rendszer működése között nincs nagy különbség, ma már a vezetéknélküli rendszerekre sem igaz a megbízhatatlan jelző és használati értékben, funkcionalitásban mindkettő jó választás lehet és akár kombinálható is a kettő, úgynevezett hibrid rendszert létrehozva.
Sokba kerül egy okosotthon rendszer?
Ha egy új épület beruházási költségeit megnézzük, akkor abból az okosotthon funkciókra fordított összeg a teljes bekerülési költséghez viszonyítva néhány százalékra tehető. Alap villamos hálózat mindenképp szükséges, ha azt okosotthon képesre tervezzük, nem kerül lényegesen többe, mivel néhány esetben akár egyszerűsödhet is a vezetékezés.
Utólagos okosításnál és vezeték nélküli rendszerben gondolkodva, egy kisebb kezdőcsomaggal, akár már 100-200 ezer forintos keretből el lehet kezdeni a fejlesztést, aztán később több lépcsőben bővíthető a rendszer.
Egy okosotthon funkciókkal felszerelt ingatlan, mindenképp növeli az ingatlan piaci értékét.